Czego potrzebujesz by wykonać świetne zdjęcie i zrobić wrażenie

By 18:27:00

 Często zastanawiamy się jak zrobić takie zdjęcie, jakie często widzimy na okładkach gazet, czy na różnych stronach internetowych. Czy potrzeba do tego masy pieniędzy i dobrego sprzętu?


Odpowiedź jest bardzo prosta - NIE. Przy poziomie dzisiejszej elektroniki, nawet najbardziej podstawowy smartfon umożliwia zrobienie sensownego zdjęcia i to całkiem dobrej jakości. Podstawowymi warunkami zrobienia dobrego zdjęcia jest Twój wygląd i nastrój, światło oraz otoczenie . Odpowiednio zastosowany program do obróbki zdjęć może sprawić, że zwykłe zdjęcie stanie się prawdziwym majstersztykiem.
 Oczywistym jest, że zdjęcie, które będzie przedstawiać Ciebie, bądź jakąkolwiek osobę, będzie się na tym skupiać. Dlatego też wygląd, stylizacja, czy choćby podstawowy kontur twarzy, który bardzo często stosuje się w różnorakich sesjach sprawi, że znacznie poprawimy wizualny odbiór zdjęcia. Nie ma co się zrażać, gdy za pierwszym razem nie otrzymamy efektu jaki byśmy chcieli. Warto pamiętać, że pomimo iż czerpiemy inspiracje z innych, musimy dać fotografii cząstkę siebie tak, aby nie była ona powtórzeniem czegoś, z czym inni odbiorcy się już spotkali. Po prostu miej swoją wizję, wierz w siebie i to realizuj.

 Bardzo łatwo możemy nadać oryginalny wygląd zdjęciu poprzez proste urozmaicenia, bądź poprawki. Nie trzeba stosować zaawansowanych programów, takich jak PhotoShop, aby uzyskać efekt studyjnej obróbki. W dobie podstawowych filtrów, które oferują aplikacje w smartfonach czy tabletach, możemy stworzyć coś całkiem fajnego. Jednak jeżeli chcemy w prosty i darmowy sposób zrobić obróbkę zdjeć, polecam program Gimp lub Picassa. Posiadają one prosty w obsłudze interfejs z którym poradzi sobie każdy laik.

Światło odgrywa bardzo ważną rolę. Potrafi wyszczuplić i dodać kilogramów. Jedno zródło światła od przodu sprawi, że zdjęcie będzie płaskie, a model wyjdzie na nim niekorzystnie. Dwa źródła światła po bokach o rożnym nasileniu sprawią, że zdjęcie będzie samo w sobie miało kontrast, a obiekt będzie na nim bardziej uwidoczniony - wykontrastowany. W przypadku zdjęcia plenerowego, idealnym otoczeniem jest śnieg, gdzie odbijające się światło sprawi, że zdjęcie będzie fantastyczne - nawet to wykonane słabej jakość aparatem. Warto zwrócić uwagę na tło. Powinno być ciekawe, albo wręcz zupełnie nijakie - ściana z cegieł, albo całkiem biała. Wszystko zależy od stylizacji, kolorystyki ubioru, nastroju i dostępności światła. Jasne otoczenie dobrze odbija światło słoneczne, rozprasza je i powoduje równomierne oświetlenie obiektu. Ciemne otoczenie wymaga doświetlenia głównie twarzy, co można osiągnąć stosując blendę, w praktyce może posłużyć Ci za nią biały karton, płyta styropianu czy jakiś biały materiał, którym puścimy odbicie światła na twarz modela. Unikajmy zdjeć w pełnym słońcu, ale gdy słońce nieco zasłoni się chmurami - jak najbardziej korzystajmy z fajnie rozproszonego światła.
 Zdjęcie ma podobać się Tobie i dla Ciebie ma być najlepsze. Nie warto kierować się oceną innych, bo wtedy zatracimy to coś swojego, co mamy do przekazania odbiorcy. Ważny jest nastrój w trakcie robienia zdjęcia. Wyraz twarzy zawsze go pokaże. Zrelaksuj się, nakręć pozytywnie, jeśli chcesz wyglądać atrakcyjnie i wesoło. Jeśli chcesz mieć zdjęcie smutne, poważne - także przedtem zrelaksuj się i rozluźnij. Najgorzej, jak jesteś w złym nastroju, negatywnie nakręcony, zły i wściekły - zdjęcie to pokaże i nici z efektu. Nie bój się - czerp radość z samego faktu robienia zdjęcia, a wszystko się uda!


Zobacz także

1 komentarze

Napisz co myślisz...